Podaci Zavoda za zaštitu prirode pokazuju da Srbija spada u srednje šumovite zemlje sa prosečnom pokrivenošću šumskom vegetacijom.
Srbija ima 30 odsto površine pod šumom, a nacionalnom Strategijim pošumljavanja teži se da se taj procenat podigne na oko 42 odsto do 2050. godine.
Ukupna površina pod šumama u Srbiji je 2.254.000 hektara, od čega je 53 odsto državnih šuma, a 47 odsto privatnih.
U šumama Srbije prisutno je 49 vrsta drveća, od čega je 40 lišćarskih, a devet četinarskih.
Prema međunarodno prihvaćenoj definiciji, šume u Srbiji su u odnosu na pripadnost podeljene u tri kategorije - šume bez prisutnih intervencija čoveka kojih je najmanje, 0,1 odsto (1.200 hektara), zatim na poluprirodne šume, kojih je najviše (92 odsto) i na veštači podignute šume i plantaže mekih lišćara, koje čine 7,8 odsto ukupnih površina pod šumama.
Fenster TV - Video dokument: Vršačke planine, mart 2019.
MOLITVA ŠUME
Čoveče, kad pored mene prođeš,
nemoj podići ruku ni na jedno stablo,
ni na jedan grm.
Nemoj me nepromišljeno ozlediti.
Ja sam toplina tvoga doma
i ognjišta u hladnim zimskim noćima,
prijateljski hlad i štit od vreline letnjeg sunca.
Ja sam drvo tvoje kolevke,
sljeme tvoje kuće, daska tvojega stola,
postelja na kojoj spavaš i odmorište večnog počinka.
Čoveče, poslušaj me i usliši molitvu moju:
Ne ruši me nepotrebno,
ne spaljuj me nepažnjom, ne seci me nerazumno,
ne ozledi me bezobzirno.
Čuvaj me za svoju decu!
Orestije Krstić (Šumarski glasnik, 1937)
Kupanje u šumskom vazduhu
Shinrin yoku (kupanje u šumskom vazduhu) je element tradicije zdravih životnih stilova Japana. U Koreji se ova procedura naziva Sanlimyok; u Finskoj je praktikuju, ali nemaju tradicionalni naziv; u Irskoj se zove Boladh na Sioga ili kupanje u dahu šumske vile. Termin „Forest medicine" -„Šumska medicina", uveden je u Japanu 2006. godine, naredne godine i u Engleskoj, a od 2009. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Harvard održava se letnja šola šumske medicine.
„Shinrin yoku trip" (ili putovanje radi kupanja u šumskom vazduhu) koristi se u Japanu od 1981. godine i predstavlja standardnu zdravstveno-preventivnu proceduru, a prvi skup posvećen ovoj metodi održan je u Nagano perfekturi. Šume prekrivaju 67 odsto površine Japana, pa je ova metoda sa lakoćom dobila veliku popularnost. Od 1981. pa do danas kupanje u šumskom vazduhu postaje svetski trend.