Početak ove 2019. godine pamtiće se po jednom kulturnom događaju koji će zlatnim slovima biti ispisan u istoriji Vršca. Posle gotovo jednog veka, ponovo su se čuli zvuci valcera za klavir "Lepa Vrščanka" kompozitora Fridriha Rengera.

U Salonu Udruženja za promociju i afirmaciju kulture, nauke i umetnosti "Tačka susretanja" održana je promocija fototipskog izdanja i javno izvođenje valcera za klavir "Lepa Vrščanka". Za klavirom je bila predivna mlada i već afirmisana umetnica Kristina Sočanski.
"Lepa Vrščanka" je valcer kakav on mora da bude: razigran, razdragan, uskovidan, ponekad pomalo sentimentalan, ali naglašeno tradicionalan. Briljantna muzika uz koju se strastveno pleše. Muzika koja neguje nacionalnu tradiciju u multinacionalnoj sredini - piše u propratnom materijalu ove promocije.
Fridrih Renger je istaknuti predstavnik kulture podunavskih Nemaca i jedna od najznačajnijih ličnosti u muzičkoj prošlosti Vršca. Kao kompozitor je bio vrlo cenjen i dela su mu štampana kod renomiranih izdavača u Evropi i SAD. Komponovao je kako duhovnu, tako i svetovnu muziku. Umro je u Vršcu januara 1937. godine, u 71.godini.
Najzaslužniji za ponovni život valcera "Lepa Vrščanka" su bibliotekar Tamaš Fodor , koji je prvi skrenuo pažnju na postojanje notnih zapisa u Gradskoj biblioteci, kao i profesor dr Zoran Maksimović koji je više godina istraživao, u Evropi i SAD, dela i stvaralačku biografiju Fridriha Rengera. Profesor Maksimović je u prigodnoj besedi naveo imena zaslužnih za povratak "na velika vrata" valcera Fridriha Rengera - to su: profesor dr Nebojša Milić, Dušan Mihalek, dr Franc Mec, Aleksandar Pasku...